5 sposobów na czyszczenie i konserwację drzwi

30 czerwca 2022 Wyłączono przez admin

W każdym domu są drzwi i prawie w każdym domu są też takie, które nie są w pełni sprawne. Choć drzwi mogą wydawać się drobiazgiem, prawda jest taka, że mają one duży wpływ na wygląd i funkcjonalność domu. Jeśli drzwi nie są odpowiednio konserwowane, może się okazać, że z czasem zaczną wyglądać na wyblakłe lub pojawią się problemy z utrzymaniem ich w czystości przez szkodniki i brud. Czyste drzwi przepuszczają światło, a nie zaciemniają reszty pomieszczenia, podczas gdy nieczyste sprawiają, że zastanawiasz się, dlaczego tak bardzo dbasz o czystość w innych częściach domu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak utrzymać drzwi w jak najlepszym stanie:

Nie używać środków czyszczących o właściwościach ściernych

Jeśli musisz wyczyścić drzwi środkiem czyszczącym, to nie używaj środków ściernych. Takie środki czyszczące spowodują, że drzwi znacznie szybciej będą wyglądać na wyblakłe, a nawet mogą uszkodzić ich wykończenie. Najlepiej jest przecierać je wilgotną szmatką, a unikanie bardzo gorącej wody sprawi, że drzwi będą dłużej wyglądać czysto. Ścierne środki czyszczące, takie jak Purpose Wipes, Mrs. Meyer’s Clean Day All Natural lub Simple Green spowodują, że drzwi odbarwią się i wyblakną znacznie szybciej niż zwykle. Możesz także unikać stosowania tych środków do czyszczenia gałek drzwiowych, ponieważ ciepło dłoni trzymającej gałkę może spowodować jej wypaczenie i zmianę koloru.

Ważne jest częste wycieranie

Częste wycieranie drzwi to jeden z kluczowych sposobów na utrzymanie ich w czystości. Wycieranie drzwi usuwa brud nagromadzony na powierzchni i między panelami, a także zapobiega powstawaniu zacieków. Z reguły idealna jest częstotliwość raz na dwa tygodnie. Jeśli masz problemy z bramą, która szybko się brudzi, częstsze jej czyszczenie może mieć znaczenie. Lekkie przetarcie drzwi szmatką zwilżoną wodą pozwoli utrzymać je w czystości, a unikanie użycia zbyt dużej siły zapobiegnie uszkodzeniu drewna. Jeśli drzwi są szczególnie brudne, należy użyć szmatki zwilżonej niewielką ilością detergentu, co pomoże usunąć brud.

Zastosuj głębokie namaczanie

Jeśli musisz użyć środka czyszczącego, namocz go głęboko. Głębokie namaczanie oznacza, że drzwi pozostają w środku czyszczącym przez dłuższy czas i jest on dla nich delikatniejszy. Środki do głębokiego namaczania, takie jak All-Natural Cleaning pani Meyer lub płyn do mycia naczyń Dawn, są najlepsze do czyszczenia brudu z drzwi i spoin. Pamiętaj, że jeśli użyjesz zbyt silnego środka czyszczącego, może on uszkodzić drzwi. Jeśli użyjesz produktu o zbyt dużej mocy, może on pozostawić osad na powierzchni lub nawet ją odbarwić. Użycie produktu o mniejszej mocy sprawi, że drzwi będą wyglądały czysto i nie spowoduje to ich uszkodzenia.

Odkurzanie też jest ważne

Odkurzanie to świetny sposób na pozbycie się kurzu z powietrza w domu, ale nie zbierze brudu z drzwi. Aby odkurzyć drzwi, użyj nasadki z wężem i szczotką. Do czyszczenia przestrzeni między panelami i wzdłuż krawędzi należy wysunąć końcówkę węża tak, aby znajdowała się w odległości ok. 1/2 cala od drzwi. Przystawka do węża ze szczotką lepiej czyści krawędzie niż typowy odkurzacz, a także lepiej czyści przestrzenie między panelami. Przystawki do węża można używać także do czyszczenia innych rzeczy, np. mebli. Upewnij się, że czyścisz także końcówkę węża odkurzacza, ponieważ zapobiega to gromadzeniu się kurzu. Jeśli nie będziesz czyścić nasadki, powietrze w Twoim domu będzie pełne kurzu.

Zalecane jest także sprzątanie sezonowe

Chociaż należy starać się utrzymywać drzwi w czystości przez cały rok, są pewne okresy w roku, kiedy należy zachować szczególną ostrożność. Należy pamiętać, że cieplejsze temperatury i słońce zwiększają ilość brudu na drzwiach, podobnie jak przeprowadzka z domu z betonową podłogą do drewnianej. W miesiącach zimowych ludzie rzadziej myją drzwi, dlatego należy szczególnie dbać o ich czystość. W tych miesiącach, wychodząc do domów sąsiadów, zabieraj ze sobą szmatę i środek czyszczący. Jeśli nie sprzątają oni swoich drzwi, zaproponuj, że wyczyścisz je za nich.

Konserwacja zawiasów i zamków jest równie ważna

Zawiasy i zamki w drzwiach są tak samo ważne jak same drzwi. Zarówno zawiasy, jak i zamki muszą być konserwowane, aby służyły jak najdłużej. Jeśli drzwi nie są dobrze konserwowane, będą nie tylko bardziej narażone na awarie, ale będą też źle wyglądać. Zawiasy należy przetrzeć szmatką zwilżoną niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Upewnij się, że wyczyściłeś wszystkie części zawiasu, ponieważ nagromadzony w tym miejscu kurz może spowodować nieprawidłowe działanie drzwi. Regularnie smarować zawiasy i zamki w drzwiach. Wiele osób uważa, że drzwi należy oliwić raz w roku, ale w cieplejszych miesiącach powinno się to robić raz w miesiącu, a w zimie raz na kwartał.

Zamykanie

Oczywiście najważniejszą częścią utrzymywania drzwi w czystości jest ich zamykanie po zakończeniu pracy. Czyszczenie drzwi może być krótkotrwałym przedsięwzięciem, ale pozostawienie ich otwartych spowoduje tylko, że będą brudniejsze niż były wcześniej. Dlatego tylko zamknięte drzwi są czyste. Utrzymywanie drzwi w czystości nie tylko sprawi, że dom będzie wyglądał lepiej, ale także sprawi, że będzie w nim cieplej, ciszej i bezpieczniej.