Butelki plastikowe- co z nich można zrobić?

4 stycznia 2023 Wyłączono przez admin

Butelki plastikowe to jeden z najczęściej występujących odpadów na świecie. Szacuje się, że każdego roku na całym świecie produkuje się ponad 480 miliardów plastikowych butelek, z czego zaledwie połowa zostaje poddana recyklingowi. Warto więc zastanowić się, co można zrobić z pustych butelek plastikowych, by nie trafiały one do śmietników i nie zanieczyszczały środowiska.

Dekoracje z butelek plastikowych

Jedną z opcji jest wykorzystanie butelek do tworzenia różnego rodzaju dekoracji. Z butelek plastikowych można np. zrobić drzewo. Potrzebne będą: kilka butelek plastikowych, nożyczki, papier kolorowy, klej, szpilki lub druciki. Najpierw należy wyciąć liście z papieru kolorowego i przymocować je do butelek za pomocą szpilek lub drucików. Następnie butelki należy ułożyć w kształcie drzewa i przymocować je do siebie za pomocą kleju. Można też dodać inne dekoracje, takie jak owoce czy gałęzie z papieru kolorowego.

Innym pomysłem na wykorzystanie butelek plastikowych jest stworzenie płotu.

Potrzebne będą: butelki plastikowe, nożyczki, klej, druciki lub szpilki. Butelki należy przeciąć na pół i ułożyć je na drucikach lub szpilkach tak, by tworzyły płaskie, pionowe płyty. Następnie należy połączyć je ze sobą za pomocą kleju, tak aby tworzyły jednolity płot. Można też dodać dodatkowe dekoracje, takie jak kwiaty z papieru kolorowego czy ozdobne elementy z butelek.

Karmnik dla ptaków z butelek plastikowych

Butelki plastikowe można też wykorzystać do stworzenia karmnika dla ptaków. Potrzebna będzie butelka plastikowa o pojemności 5 litrów, nożyczki, klej, papier kolorowy, sznurek lub linka. Najpierw należy wyciąć z butelki dwa otwory, jeden na górze, a drugi na dole. Następnie należy przy pomocy kleju przykleić do butelki papier kolorowy, tak aby ją ozdobić. Gdy już to zrobimy, możemy przymocować do butelki sznurek lub linkę, tak aby móc zawiesić karmnik na gałęzi drzewa lub innym miejscu. Można też dodać do butelki specjalne ozdoby, takie jak kwiaty z papieru kolorowego czy elementy z drewna.

Butelki plastikowe można też wykorzystać do stworzenia świnki skarbonki.

Potrzebna będzie butelka plastikowa, nożyczki, klej, farby, szpilki lub druciki. Najpierw należy wyciąć z butelki otwór na górze, tak aby móc wrzucać do niej pieniądze. Następnie należy pomalować butelkę na dowolny kolor, tak aby była bardziej atrakcyjna wizualnie. Gdy już to zrobimy, możemy przymocować do butelki uszy z papieru kolorowego za pomocą szpilek lub drucików. Można też dodać dodatkowe ozdoby, takie jak oczy czy nos z papieru kolorowego. Gdy już wszystko będzie gotowe, wystarczy umieścić butelkę w widocznym miejscu i zachęcać do wrzucania do niej pieniędzy.

Jak zrobić konewkę z butelek PET?

Butelki plastikowe można też wykorzystać do podlewania pomidorów lub innych roślin doniczkowych. Potrzebne będą: butelka plastikowa, nożyczki, taśma izolacyjna, nóż lub nożyk do papieru. Najpierw należy wyciąć z butelki dwa otwory, jeden na górze, a drugi na dole. Następnie butelkę należy zaślepić taśmą izolacyjną, tak aby zatrzymać wodę wewnątrz. Gdy już to zrobimy, możemy ustawić butelkę w doniczce lub pojemniku z wodą, tak aby roślina mogła czerpać wodę z butelki. Można też umieścić butelkę bezpośrednio w glebie obok rośliny, tak aby woda stopniowo przedostawała się do gleby i nawadniała roślinę.

Jak widzimy, istnieje wiele sposobów na wykorzystanie pustych butelek plastikowych. Od dekoracji po narzędzia do podlewania roślin, butelki plastikowe mogą być bardzo przydatne i pomóc nam w codziennym życiu. Ważne, aby pamiętać o ich prawidłowym wykorzystaniu i nie wyrzucać ich na śmietnik, lecz przekazać do recyklingu lub wykorzystać w sposób opisany powyżej. W ten sposób możemy przyczynić się do ochrony środowiska i zadbać o nasze otoczenie.