Rola wapnia w naszym organizmie
2 listopada 2023Rola wapnia w naszym organizmie
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę zwracamy na zdrowy styl życia i odpowiednie odżywianie. Jednym z najważniejszych składników, który powinien znaleźć się w naszej diecie jest wapń. Jest to pierwiastek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Znaczenie wapnia dla kości
Jedną z głównych ról, jaką pełni ten minerał jest budowa i utrzymanie mocnych kości. Wraz ze wzrostem wieku ilość masy kostnej ulega naturalnemu zmniejszeniu, dlatego tak ważne jest dostarczanie odpowiedniej dawki tego pierwiastka każdego dnia. Niedobór może prowadzić do osłabienia struktury kości oraz ryzyka wystąpienia osteoporozy.
Ponadto, obecność wapnia wpływa również na proces gojenia się złamań czy innych urazów stawów i kości. Dlatego też warto zadbać o jego regularne spożywanie już od najmłodszych lat.
Funkcje metaboliczne
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że oprócz roli konstrukcyjnej, wapń pełni także szereg istotnych funkcji metabolicznych. Bierze udział między innymi we właściwym funkcjonowaniu układu nerwowego, mięśniowego oraz krążenia. Wpływa również na prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych i skurcze mięśni.
Ponadto, wapń jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy oraz regulacji poziomu cukru we krwi. Utrzymuje także równowagę kwasowo-zasadową organizmu i wspiera proces trawienia pokarmów bogatych w białko.
Ważność dla zdrowia jamy ustnej
Kolejną ważną rolą tego pierwiastka jest utrzymanie zdrowia zębów i dziąseł. Wapń stanowi główny składnik szkliwa zębowego, który odpowiada za ochronę przed próchnicą i uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto, wpływa na mineralizację kości szczęki oraz stawianie oporu bakteriom odpowiedzialnym za powstawanie kamienia nazębnego.
Niedobór wapnia może prowadzić do osłabienia struktury zębów oraz problemów ze stanem dziąseł – od zapalenia aż po paradontozę.
Jak dostarczyć odpowiednią dawkę?
Aby zadbać o wystarczającą ilość wapnia w naszej diecie warto sięgnąć po produkty mleczne takie jak mleko, jogurt czy sery twarogowe. Warto również włączyć do swojego jadłospisu warzywa liściaste, takie jak szpinak czy brokuły oraz orzechy i nasiona.
Jeśli jednak z różnych powodów nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tego pierwiastka poprzez dietę, warto sięgnąć po suplementy diety. Pamiętajmy jednak o konsultacji z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem kuracji.
Podsumowanie
Jak widzimy, rola wapnia dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest niezbędna i wieloaspektowa. Dlatego też ważne jest zadbanie o jego regularną podaż już od najmłodszych lat. Nie zapominajmy także o innych składnikach mineralnych i witaminach potrzebnych dla zachowania zdrowia kości oraz całego ciała.