Stolik kawowy – jaki wybrać?

3 lutego 2022 0 przez admin

Stolik kawowy – jaki wybrać?

Stolik kawowy to praktyczny mebel. Ten mebel ma wiele zastosowań oprócz swojej podstawowej funkcji, gdzie można postawić kawę i kilka smakołyków dla gości. Na blacie stolika kładziemy pilota do telewizora, a na dolnej półce (jeśli stolik ją posiada) trzymamy np. czasopisma i gazety.

Jak wybrać idealny stolik kawowy?

Na wybór stolika kawowego bezpośredni wpływ ma wystrój wnętrza oraz nasze własne upodobania. Na szczęście mamy szeroki wybór mebli do tego pomieszczenia – od tradycyjnych po nowoczesne i minimalistyczne skandynawskie. Choć zasady wyboru stolika kawowego nie będą się zasadniczo różnić od tych, którymi kierujemy się przy wyborze mebli w innych stylach. Powinniśmy jednak zastanowić się nad kilkoma elementami:

Funkcjonalność oraz jego zastosowanie?

Wybór stolika zależy od jego zastosowania. Musisz zastanowić się, czy ma on być tylko stolikiem kawowym, czy ma również spełniać inne funkcje, takie jak np. siedzisko? Co będzie się na nim kłaść, oraz czy będzie się na nim spożywać posiłki? Czy stolik ten będzie stał w jednym miejscu, czy też może miałby to być stolik mobilny, czyli na kółkach?

Rozmiar oraz waga stolika

Rozmiar stołu jest jednym z najważniejszych elementów, które należy mieć na uwadze, gdy planujesz odmienić salon. Odpowiednio dobrany, stolik kawowy może służyć jako dodatkowe miejsce do siedzenia, przedłużenie sofy lub stolik okolicznościowy. Stolik o nieodpowiedniej długości może przeszkadzać osobom przechadzającym się po pokoju, natomiast zbyt mały nie przyda się, gdy mamy dużą rodzinę.

Styl i design

Stoliki kawowe to jeden z istotnych elementów salonu. Albo dopasowujemy je do mebli i stylu salonu, albo robimy zupełnie odwrotnie. Stawiamy je jako element kontrastujący, który ma dodać wnętrzu charakteru. To, która opcja bardziej nam odpowiada zależy od preferencji aranżacyjnych oraz od osobistego gustu każdego klienta.

Wymiary

Podczas wyboru stolika, oprócz podstawowych cech i funkcjonalności ważna jest także sama aranżacja naszego mebla w przestrzeni. By odpowiednio wymierzyć nasze meble powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:

  • Wysokość naszego stolika powinna być zbliżona do wysokości kanapy przy której stanie. Najwygodniejsze stoliki mają od 40 cm do 55 cm wysokości.
  • Optymalna odległość stolika od kanapy powinna wynosić około 45 cm, by pozwolić na swobodne przemieszczanie się oraz wygodne siedzenie.
  • Musimy pamiętać, że stolik nie powinien znajdować się zbyt blisko telewizora, minimalna odległość to około 80cm.
  • Rozmiar stolika powinien być dopasowany do rozmiarów mebli wypoczynkowych. Optymalne rozwiązanie, to stolik o rozmiarach 2/3 kanapy.

Wybór stolika kawowego jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Materiał i struktura stolika, układ pomieszczenia, jego wielkość, styl wnętrza i jego zestawienia kolorystyczne – wszystkie one wpływają na nasz wybór. Natomiast, by idealnie komponował się on w naszym wnętrzu należy dokonać przemyślanych zakupów.